تهران – شریعتی – بعد از پل سیدخندان – کوچه خندان – پلاک ۶ مرکز تماس 72318-021

ارسال به بلک لیست

بلک لیست مخابرات:

اگر تابه حال با پنل اس ام اس کارکرده باشید، احتمالا با گزینه ناخوشایندی مواجه شده اید:ارسال نشد“. […] شماره هایی که به دلیل حضوردر بلک لیست مخابرات یا لیست سیاه پیامک های تبلیغاتی یا خدماتی شمارا دریافت نمی کنند .

در سایر مطالب به تفصیل از مزایای بازاریابی پیامکی و هدفمند بودن آن گفته ایم، اما اگر قرار است اس ام اس های تبلیغاتی برای لیست سیاه ارسال نشود، بخشی از بازاریابی پیامکی ناتمام می ماند پس چاره چیست ؟

اصلا نگران نباشید؛ دراین مقاله قرار است به شما توضیح بدهیم که بلک لیست مخابرات چیست؛ چرا اصلا به وجود آمده ونحوه عبور از لیست سیاه مخابرات چگونه است ؟

دلیل به وجود آمدن بلک لیست مخابرات

بازاریابی پیامکی اوایل سال ۱۳۸۵ درایران آغازشد . به تدریج درمیان شرکت ها وسازمان های مختلف محبوبیت زیادی پیدا کرد و از اینجا بود که بدون هدفگیری و در نظر گرفتن کاربر پیامک های تبلیغاتی درمقیاس های وسیع ارسال شد .

همین استفاده نادرست از بازاریابی پیامکی خشم تعداد زیادی از کاربران تلفن همراه را برانگیخت . بنابراین مخابرات دست به کار شد و در پایان سال ۱۳۹۰ برای یک میلیون شرکت پیامکی متنی برعدم دریافت پیامک تبلیغاتی ارسال کرد .

با ارسال این پیامک، به صورت پیش فرض تمامی مشترکین به لیست سیاه منتقل شدند؛ اما این قطع یکباره پیامک های تبلیغاتی برای بیش از یک میلیون مشترک آن هم بصورت ناخواسته باعث اعتراض بسیاری از مشترکین واپراتور های ارائه دهنده ی خطوط تبلیغاتی شد .

این اعتراضات باعث شد تا شرکت مخابرات در تیرماه ۱۳۹۱ روش فعال وغیر فعال سازی دریافت پیامک های تبلیغاتی را به اختیار خود شرکت واگذارکند و در این زمان بود که به اصطلاح بلک لیست مخابرات به وجود آمد .

به بیان ساده ترمنظور از لیست سیاه در واقع شماره هایی هستند که صاحب خط با ارسال کد به اپراتور خط خود به صورت آگاهانه و داوطلبانه درخواست عدم دریافت پیامک های تبلیغاتی را اعلام نموده و اپراتور خط مشخص را در بلک لیست مخابراتی قرار می دهد.

چگونگی حذف دریافت پیامک تبلیغاتی

حجم رو به افزایش تعداد پیامک های تبلیغاتی بین شماره های تلفن همراه کشور تقسیم می شود. ممکن است هیچ پیامک تبلیغاتی برای برخی مخاطبین ارسال نشود (به دلیل مسدود کردن پیام های تبلیغاتی)، اما برای برخی چندین پیامک متنوع ارسال گردد. زمانی که تعداد پیام های دریافت شده توسط یک شماره زیاد باشد و گاه و بیگاه برای وی پیام ارسال شود، باعث آزار وی خواهد شد، لذا به دنبال راهی برای عدم دریافت چنین پیام هایی خواهد بود.

در همین راستا و جهت اطلاع رسانی شما عزیزان گفتنی است افراد می توانند با توجه به نوع سیم کارت خود درخواست دهند تا شماره شان به لیست سیاه اضافه شود و یا اگر در این لیست هستند، از آن خارج شوند.

همراه اول

بدین منظور مشترکین همراه اول میتوانند جهت ثبت شماره در بلک لیست عدد ۱ را به شماره ۸۹۹۹ ارسال کنند و یا اگر تمایل به خروج از بلک لیست دارند، عدد ۲ را به شماره ۸۹۹۹ ارسال نمایند.

 

ایرانسل

مشترکین ایرانسل نیز میتوانند جهت عدم دریافت پیامک تبلیغاتی عدد ۲ را به شماره ۵۰۰۵ ارسال کنند واگر تمایل به دریافت اس ام اس تبلیغاتی دارند، عدد ۱ را به شماره ۵۰۰۵ ارسال نمایند.

پس فراموش نکنید که انتخاب با شماست و می توانید در هر زمان که تمایل داشتید، با ارسال کد مورد نظر از دریافت پیام های تبلیغاتی انصراف دهید و یا تمایل خود را نسبت به دریافت این پیام ها اعلام نمایید. پس از ۲۴ ساعت نیز وضعیت شماره شما در بلک لیست مخابرات تغییر خواهد کرد .

نکته

بدیهی است افرادی که از دریافت اس ام اس های تبلیغاتی انصراف میدهند، از موسسات و یا ارگان هایی که به نحوی با آنها در ارتباط هستند مانند بانک ها، موسسات بیمه و… پیامک اطلاع رسانی دریافت نخواهند کرد.

بدنیست بدانید براساس آخرین آمار پیشنهاد شده از سوی مخابرات، از ۳۳ میلیون مشترک همراه اول تا سال ۹۳ تنها %۱۱ عدم تمایل خود نسبت به دریافت پیامک های تبلیغاتی را اعلام کرده بودند، اما این درصد در سال ۹۴ افزایش چشم گیری داشت.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا می توان به بلک لیست مخابرات هم پیام تبلیغاتی ارسال کرد؟ در پاسخ به این سوال بایدگفت:

بله!!!

با استفاده از ۲ روش زیر می توان به بلک لیست مخابرات هم ارسال انجام داد:

استفاده از خط خدماتی:

خطوط خدماتی کارکردی شبیه به همان خطوط تبلیغاتی دارند، با این تفاوت که شما باید از این خطوط، تنها به عنوان اطلاع رسانی های خاص ومهم استفاده کنید. به بیان دیگر درصورتی که سامانه ارسال پیام انبوه دارید و محتوای پیام های شما اطلاع رسانی می باشد و رسیدن پیامک های شما به مخاطبینتان برایتان حائز اهمیت می باشد، می بایست حتما از خطوط خدماتی استفاده کنید.


نحوه ارسال از خطوط خدماتی مشابه همان خطوط تبلیغاتی است، اما این تفاوت وجود دارد که شما نمی توانید از بانک شماره های منطقه ای و کد پستی استفاده کنیدو تنها باید برای بانک اختصاصی خودتان ارسال انجام دهید.

مبنی برعدم امکان خدماتی نمودن خطوط پیامک انبوه به صورت حقیقی وبا توجه به دستور العمل ارائه شده سازمان ارتباطات سیار در اسفند ماه ۱۳۹۴ کلیه خطوطی که در گذشته به صورت حقیقی به صورت تبلیغاتی شده وامکان ارسال پیام انبوه با این خطوط به خطوط بلک لیست امکان پذیر نمی باشد .

افراد شرکت های مذبور می توانند فرم تعهد نامه ی خود را به صورت حقوقی پرنموده واقدام به خروج از بلک لیست مخابرات نمایند . درغیر این صورت امکان خدماتی کردن خطوط این افراد به هیچ گونه امکان پذیر نمی باشد .

استفاده از پیامک صوتی:

یکی از روش های ارسال پیامک در پیامک لند، پیامک صوتی است. اما پیامک صوتی چگونه از لیست سیاه عبور می کند؟ به این صورت که پس از اینکه ارسال خود را انجام دادید و گزارش ارسال را دریافت کردید، خواهید دید که چه کسانی در بلک لیست مخابرات وجود دارند و پیامک شما را دریافت نکرده اند. پیامک صوتی به این صورت عمل می کند که با تمام آن شماره ها تماس گرفته و متن پیامک شما را برای مشتریان می خواند.

البته هزینه ی ارسال پیامک صوتی ۱/۶۴ برابر پیامک های معمولی است؛ اما حسن این روش این است که در صورتی که فردی به موبایل خود پاسخ ندهد، این امکان در سامانه وجود دارد که بیش از یک بار تماس گرفته شود.

Back to top