تهران – شریعتی – بعد از پل سیدخندان – کوچه خندان – پلاک ۶ مرکز تماس 72318-021

40 قانون موثر برای ارسال پیامک تبلیغاتی

فناوری اطلاعـات وارتباطات ، بسترارزان و درعین حال بسیار مــوثری را در اختیار مجریـــان تبلیغاتـــی قرار داده است که یک نمونه از ابزارهای آن، پیامک تبلیغاتی است . سرویــس پیام کوتاه که باتمامی گوشی های تلفن همراه سازگار است یک گزینه ایده آل برای سرمایه گـــذاری محسوب میشود. 

                                           

برای اســتفـــاده از پیامک به عنــوان ابزاری اثر بخــش درعرصه تــبلیغات وبـــازاریابی بــاید بازارهدف وعوامل تاثیرگذار بر آن را به درستی شناخت.

گروه شرکت پیامک لند ضمن تدوین استراتـژی تبلیغات پیامکی خود، در جهت تــحقق چشم انداز صاحبان مشاغل وسازمان ها مجموعه ای با عـــنوان “۴۰ قانـــون موثر در ارسال پیامـــک ” را درسیستم مشاوره تبلیغاتی خود و در دسترس کلیه کاربران قرار داده است .

 

     ۱-تعیین جامعه هدف و شناخت مخاطب

 درتاریکی تعیین استراژی نکنید قبل ازاقدام به ارسال پیامک ، ابتدا باید جامعه هدف و مخاطبان خود را مشخص کنید. جامعه هدف درواقع مشخص کردن مشتریانی است که به احتمال زیاد از شما خرید خواهند کرد. درغیر این صورت دریافت کنندگان پیام شما کسانی خواهند بود که نه تنها به محصول شما علاقه ای نخواهند داشت بلکه محصول شما نیز مورد نیازو مرتبط با کسب کار آنها نیست.

 

     ۲-شناسایی ویژگی و شاخص های مهم محصول یا خدماتتان

بعد از شناخت بازار بررسی کنید درهربخش از بازار یا بازارهای شما چه منافع، چه ویژگی ها و ارزش هایی مهم است. به این مشتری ها نشان بدهید که کسب کار شما میتواند برای آنها مفید باشد ومشکل آنها را حل کند .به عبارت دیگر مواردی را جست وجو کنید که به مخاطب دلیل انتخاب شما را بدهد .

      ۳-بررسی بازخورد تبلیغات

برای محصولات خود بازار تعیین کنید .در واقع بازخورد پیامک های ارسالی به مشتریان را بررسی کنید .

پیشنهاد مجموعه پیامک لند برای شما ؛ جامعه جوان مورد هدف تبلیغات خود قرار دهید .آمار ها نشان داده اند که ۶۳% از کاربران تلفن های همراه را جوانان ۲۲ تا ۳۲ ساله تکمیل می دهند .جوانان نسبت به تمام اقشار شور و هیجان بیشتری دارند ودر صورت قانع شدن حکم رسانه ی خوبی را خواهند داشت .

 

      ۴-تولید محتوای متناسب با جامعه ی هدف

توجه داشته باشید محصولی که قصد تبلیغ آن را دارید مخاطب عام دارد یا خاص .ازخود بپرسید چه گروه یا قشری استفاده کننده محصولات شما هستند؟ آیا تفکیک سن وجنسیت درمورد محصول شما مطرح است؟ توجه به جامعه هدف درتولید محتوای پیامکی به شما کمک شایانی خواهد کرد.

      ۵-تولید محتوای اثربخش

در چالش نگرش متن پیامک تبلیغاتی تاثیر گذار محتوا وساختار پیامک ، نحوه استفاده از کلمات دارای اهمیت بسیاری است .

      ۶-پرهیز از کلمات غیرمفهوم در معرفی خود

قانون طلایی در بازاریابی پیامکی این است که متن شما باید ساده ،مستقیم ومنحصربه فرد باشد. ازکلماتی که در زمره واژه های تخصصی کسب وکار شما قرار میگیرند استفاده نکنید زیرا مخاطبین خود را فقط به خاطر اینکه کلمات خارج از اطلاعاتشان است ازدست می دهید و پیامک خدمات ومحصولات شما نادیده گرفته می شود .

      ۷-استفاده از نشانه ها در متن پیامک

استفاده از علائم و نشان چون * به لحاظ دیداری، برذهن مخاطب تاثیر بسزایی دارد .بنابراین سعی کنید در نگارش متن پیامک قسمت های مهم وحائز اهمیت را باعلایم مشابه به علامت گذاری کنید.

 

 

      ۸-شخصی سازی متن پیامک

شخصی سازی متن پیامک در وفادار نگه داشتن مشتریانتان به شما کمک بسزایی خواهد کرد. درپنل پیامک لند دربخش ارسال هوشمند این امکان برای شما فراهم شده است .

       ۹-حفط ساختار یک پیامک تبلیغاتی

هرپیامک تاثیرگذار دارای ساختار مشخصی است که شامل ، ویژگی ها وخصوصیات کالا وراه ارتباطی بین مشتریان وصاحبان کسب و کار است.

 

      ۱۰-معرفی خود و اعلام راه ارتباطی در پیامک

درمتن پیامک حتما خودتان را معرفی کنید ،باذکر برند و یا موقعیت مکانی خود، پل ارتباطی با مشتریانتان ایجاد کنید.

 

      ۱۱-تایین منافع مشتری در متن تبلیغاتی

این یک واقعیت انکار ناپذیر است که مردم به فکر منافع خودشان هستند ازاینکه فقط به آنها بگوئید شماچه هستید دست بردارید. به آنها بگوئید چه منافعی را برایشان تامین خواهید کرد. با مدیریت این تفاوت کوچک موفقیت بزرگی از آن شما خواهد شد. در واقع ارزش کالا را باید درمتن پیام بیان کنید.

      ۱۲-تعیین بازه زمانی

در متن پیام تبلیغاتی سعی کنید جملاتی به کار برده شود که مردم فکر کنند مهلتی ندارند. در واقع با به کار بردن جملاتی که مهلت انجام یک فعالیت را محدود میکند حس عجله ای ایجاد کنید.

 

      ۱۳-نحوه صحیح نمایش قیمت

برای تبلیغ قیمت محصولات از حداقل صفر استفاده کنید .اما وقتی میخواهید هدیه ای رابه محصول ویا خدمات خود اضافه کنید حتما صفرها را بنویسید .

مثال :قیمت یک محصول معادل ۲۵۰۰۰۰ ریال است.اما با تبدیل ریال به تومن استقبال فروش بیشتر میشود حالا فرض کنید این عدد تبدیل شود به ۲۵ هزار تومن.چه تاثیری روی فروش خواهد داشت ؟

      ۱۴-استمرار در تبلیغات 

در تبلیغات موثر تکرار یک راز بزرگ است. حداقل باید ۵ بار تبلیغ کنید تا مشتری ها به سمت مغازه شما بیایند.

      ۱۵-صداقت در تبلیغات

در تبلیغات خود صادقانه رفتار کنید. اگر چیزی را تبلیغ کنید که از عهده آن نمیتوانید برآیید این به ضرر شماست.

      ۱۶-استفاده از کلمات مناسب در ابتدای پیامک

با توجه به اینکه درتبلیغات پیامکی پاراگراف اول یا عنوان در گوشی مخاطبان نمایش داده میشود سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که نشان رسیدن سود یا بهره به مشتری باشد.

      ۱۷-انتخاب متن کوتاه و تاثیرگذار

همیشه در نظرداشته باشید حوصله و صبر افراد مختلف با یکدیگر یکسان نیست. بیشتر افراد تمایل دارند اطلاعات مختصر و مفید بگیرند. پس سعی کنید متن پیامک خود را گیرا و کوتاه بنویسید؛حتی اگر تعداد کاراکتری تا پر شدن آن صفحه باقی مانده است از درج اطلاعات اضافی وغیر ضروری پرهیز کنید.

     ۱۸-تنوع راههای ارتباطی در پیامک

بیش از نیمی از مردم ایران درونگرا هستند و حاضر نیستند به شما زنگ بزنند پس راهی برای ارتباط این دسته از افراد با خودتان بگذارید. مثل :ایمیل و شماره تماس

 

     ۱۹-تبلیغات در رویدادها و مناسبتها

تبلیغاتی موثر هستند که قبل ازموقع رویداد مربوطه صورت گیرند.

     ۲۰-برنامه ریزی منظم ارسال پیامک

فاصله زمانی بین هردوره تبلیغات پیامکی حتی با متن پیامک متفاوت را رعایت کنید ومخاطبان خود را با ارسال پیام های مکرر کلافه نکنید. زیاده روی درتبلیغات بازخورد مثبتی نخواهد داشت بلکه ممکن است به عنوان یک ضد تبلیغ عمل کند و باعث اتلاف هزینه تبلیغات شود.

 

     ۲۱-پیامکهای مناسبتی

باارسال پیامک هایی مثل تبریک تولد ارتباط نزدیک با مشتریان خودایجاد کنید. اجازه ندهیداحساس استفاده ابزاری جهت منافع اقتصادی به مشتریان القاء شود.

 

     ۲۲-تعامل دوسویه با مشتریان

تعامل دو سویه با مشتریان خود داشته باشید با راه اندازی یک نظرسنجی ازنظرات وپیشنهادات آن ها مطلع شوید و آن رادرجهت منافع خودبکار ببرید .

     ۲۳-ساعت ارسال پیامک

بهترین زمان ارسال پیامک ساعت ۱۰:۰۰ صبح الی ۱۲:۰۰ظهرو ساعت ۱۷:۰۰ عصرالی ۲۰:۰۰ شب است .

     ۲۴-پیامکهای فلش ارسال نکنید

پیامک های فلش بر روی گوشی مخاطبان ذخیره نمیشود. این نوع پیامک ها بعد از خوانده شدن خودکار حذف میشوند.

 

     ۲۵-ارسال پیامکهای غیر از تبلیغات

ارسال پیامک بعدازخرید مشتریان ،ثبت نام کنندگان و… بعد ازخروج ازشرکت یا موسسه باعث ماندگارشدن شمادرذهن مخاطبان شود .

     ۲۶-ارسال یامک به زبان فارسی

پیامک های انگلیسی معمولا خواننده کمتری دارند.زیرا تمامی مشترکین قادر به خواندن متون فینگلیش ویا لاتین را ندارند.

 

     ۲۷-عدم ارسال پیامک با نام تجاری

ارسال پیامک با نام تجاری امکان فوروارد کردن پیامک شما توسط مخاطبان را ندارد .

 

     ۲۸-انتخاب زمان ارسال با توجه به جامعه هدف

اگرشغلی دارید که مرتبط با اعضای خانواده می باشد، مثلایک پارک تفریحی ، بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی پنجشنبه ها وجمعه ها می باشد .ازدلایل عمده این انتخاب با دورهم جمع شدن اعضای خانواده امکان مطرح شدن موضوع بسیار بالاست و اصولا افراد برنامه های تفریحی خود را برای آخرهفته برنامه ریزی می کنند .

اگرشماکالایی دارید که به درد صاحبان مشاغل یا کارخانه ها و.. میخورد باید ارسال پیامک خود را به ایام هفته وساعات اداری موکول نمائید .

دقت داشته باشید روزهای قبل وبعد از تعطیلات رسمی به علت خلوت بودن خطوط وعدم پاسخگویی واحدفروش بسیاری ازصاحبان کسب وکار، موقعیت خوبی برای به روزسانی وارسال پیام های منطقه ای واصناف می باشد .

     ۲۹-زمانهای ممنوعه ارسال پیامک

درساعاتی که افراد درحال استراحت هستند یا فکرمیکنید خطوط شلوغ هستند پیامک ارسال نکنید .این امرفقط موجب اتلاف هزینه می شود .

     ۳۰-تخفیفات مناسبت

درروزهای تعطیل و یا درتعطیلات مدت دار از پیامک هایی که متناسب با آن روزاست استفاده کنید به طورمثال متنی با به این مضمون  ” تخفیف به مناسبت عید قربان …” برای مخاطبانتان ارسال نمایید.

     ۳۱-تشویق به نگهداشت

تاجایی که ممکن است گیرندگان پیام رابه نگه داشتن پیام تشویق کنید زیرا پیامک ها قابلیت forward دارند که خود یک امتیاز برای تبلیغ و بازاریابی به حساب می آید.

     ۳۲-پرهیز از الفاظ رسمی در متن پیامک

بسته به نوع پیامک (اداری –تبلیغاتی –فانتزی ) نیاز به کلماتی مانند احتراما ،” سلام” و…نیست اصل موضوع تبلیغ ، همراه باشماره درج گردد کافیست .

     ۳۳-استفاده از شعار در پیامک

بهتراست متن ارسالی شما شامل شعاری مختصرباشد ودرهربارارسال تغییراتی جزئی درآن به وجود آورید .این امرموجب ماندگاری شما درذهن افراد می شود .

     ۳۴-تناسب زبان و گویش مخاطبان در متن پیامک

لحن ومتن پیام ارسالی متناسب با مشتریان وصنف انتخاب گردد.برای مثال اگرقصد دارید پیامک انبوه به محل یا شهری ارسال کنید بهتراست ازلحن و یا گویش منطقه استفاده کنید.

     ۳۵-محتوای خلاقانه پیامک

درتبلیغات مناسبت رابهانه کنید ولی درخاص ومتفاوت بودن پیش قدم شوید ،محتوای پیامکی خود را خلاقانه طراحی کنید .به این مثال توجه کنید ،صندلی های حصیری کافه خندان بهانه شما را دارد یک چای خودتون رامهمان ماکنید.

    ۳۶-فراخوان در متن پیامک

درمتن پیامک خود ازمشتریان درخواستی داشته باشید که فراخوانی آن ها به عملی باشد . تحقیقات علمی بسیاری به ما نشان داده است که مطرح کردن یک درخواست مشخص ازمخاطب میتواند یک تاثیرباورنکردنی دراثربخشی یک پیام داشت باشد . برای مثال،ازمشتری خود بخواهید برای گرفتن تخفیف ، پیامک مذکور را به فروشندگان شما نشان دهد، یا او را به تماس تلفنی یا بازدید ازسایت دعوت کنید.

     ۳۷-راه اندازی خبرنامه

راه اندازی یک خبرنامه پیامکی به عنوان یک استراژی طولانی مدت است .درواقع جمع آوری یک لیست از مشتریان وفاداری که با استفاده از محصولات ویاخدمات با شما درتعامل بوده وپیشنهادها ورویدادهای شما را دنبال می کنند .بنابراین بدنیست که یک باربه هر مخاطب پیام بفرستید واز آنها برای اشتراک درخبرنامه خودعوت کنید .

 

    ۳۸-برگزاری و اطلاع ایونت

اگردر شرکتی فعالیت میکنید که چندین محصول را با هم ارائه می دهید هرماه یک محصول را با تخفیف ویژه بفروشید . به دلیل اینکه همیشه مشتریانتان پیشنهادات شمارا دنبال خواهند کرد وبه شما وفادار خواهند ماند .

 

     ۳۹-ارسال پیامک تشکر

برای آن دسته از مخاطبان که در حال حاضر جزء مشتریان شما می باشند نیز میتوانید با ارسال پیامک تشکر پس ازخرید آن ها حس خوشایندی در آن ها ایجاد نمایید و به محبوبیت خود نزد مشتریانتان بیافزایید.  

     ۴۰-ارسال کدتخفیف

ارسال کدهای تخفیف وپیشنهادات ویژه برای مشترکین خبرنامه احساس خوبی را القاء میکند .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top
Call Now Buttonمرکز تماس